Hvad søger du?

Ocean Plastic Forum – Next Step Kickoff

130 deltagere fordelt ved fysisk fremmøde og online var med i dag, da der var kickoff på Ocean Plastic Forum-projektet ’Next Step – Fra hav til hylde’, som er finansieret af Industriens Fond.

Projektet er et ambitiøst 3-årigt projekt, som Maskinmestrenes Forening bakker op omkring. Formålet er at inspirere alle interesserede danske plasthåndterings- og oparbejdningsvirksomheder til at fremstille produkter af husholdnings- og havplast.

Formand for Maskinmestrenes Forening og Ocean Plastic Forum, Lars Have Hansen bød velkommen, og herefter fortsatte et væld af spændende og relevante indlægsholdere. 

“Plastindustrien designer sig frem til højere genanvendelighed af plasten”, kunne miljøchef Christina Busk fra Plastindustrien blandt andet berette, mens salgschef Kenneth Kaasgaard kunne fortælle, hvordan man nu i plastgenanvendelsen fokuserer på de 70 procent dårlig plast, som normalt går til forbrænding.

“Coop tager hovedet helt ned i skraldespanden og producerer endnu flere produkter af genanvendt plastmateriale”, fortalte Mathias Hvam fra Coop. “Emballagen på Coops egne varemærker skal, hvor det overhovedet er muligt, produceres af genanvendt materiale. Der skal tilsikres en tilstrækkelig volumen og kvalitet”.

Det blev til en spændende dag i hav- og husholdningsplastens tegn.

”Med projektet Next Step – Fra hav til hylde giver vi et stort boost til udviklingen af samarbejder i hele værdikæden fra affald til nye produkter. Dagens konference viser værdien af samarbejde på tværs, når den store udfordring med øget genanvendelse af plast skal løses”, udtrykte formand Lars Have Hansen på konferencen.

Læs mere om Ocean Plastic Forum og Next Step HER.

Andre relaterede nyheder

Ytringer i dit ansættelsesforhold – er du klar på konsekvenserne?

Ytringsfriheden er som grundlovssikret rettighed også gældende i den enkeltes ansættelsesforhold. Med friheden følger dog et...

Læs mere

Weekender og fridage skal stadig tælles med i de 120 sygedage

Østre Landsret har ved en dom i 2020 taget stilling til, hvordan sygedage efter 120-dages reglen...

Læs mere

Vores pensionsordning i PFA er blevet forbedret pr. 1. april 2022

TIL DIG MED PENSIONSORDNING I PFA Vi er glade for at fortælle dig, at Maskinmestrenes Forening...

Læs mere

Visionerne for fremtiden i centrum for Energikonferencen 2025

PP-præsentationer fra dagen – Hent fil Mandag 28. april løber den tolvte udgave af landets vigtigste,...

Læs mere